Baterie i mierniki

    W latach dwudziestych XX wieku infrastruktura miejska była jeszcze słabo zelektryfikowana. Po części z tego powodu, jak również z powodu barier technologicznych producenci odbiorników radiowych konstruowali radia zasilane z baterii i akumulatora - anodowej i żarzenia dostawianej do instalacji odbiornika. Tak zasilane odbiorniki radiowe były powszechnie oferowane przez firmy do początków lat 30-tych. Dopiero od około1932 roku w ofercie firm zaczynają przeważać aparaty zasilane z sieci prądu zmiennego. Na obszarach elektryfikowanych prądem stałym w sprzedaży pojawiają się aparaty przystosowane do zasilania z obu rodzajów prądów - tzw. uniwersalne.

    W Polsce producentami ogniw zasilających radioodbiorniki były: Balta (Bałtycka Fabryka Elementów Bateryj) Brzeski i S-ka - Poznań, Batra - Poznań, Centra - Poznań,  Daimon (Polska Fabryka Ogniw i Baterii) - Starogard, ERGS - Warszawa, ENERGOS, Hencil -  Warszawa, "OGNIWO" Wytwórnia elementów galwanicznych - Poznań Garbary 19, Polskie Towarzystwo Akumulatorowe w Białej k. Bielska (PETEA),  Radio Tytan, Sanocka Fabryka Akumulatorów (SFR), Tęcza - Kraków, (Z.A.T.) Tudor - Warszawa, Warszawska Fabryka Akumulatorów (WAW). Baterie i akumulatory były jednym z nielicznych artykułów wyposażenia radiotechnicznego produkowanego w Polsce, które w dwudziestoleciu międzywojennym były eksportowane. Poniżej, obok akumulatorów i baterii przedstawiony jest prostownik do ładowania akumulatorów  firmy Philips (druga połowa lat 20-tych).

Reklama baterii Centry

centra 1935

bateria z sowa

reklama centry 1935

bateria daimon

akumulator ZAT

baterie centry

akumulator PETEA

bateria anodowa daimon

reklama akumulatorow ERGS 1929

 

Reklama baterii 1928 rok

   

    Do pomiaru napięcia na akumulatorze i baterii służyły ręczne woltomierze. Posiadały najczęściej dwa zakresy pomiaru: do 6V i 120V. Prezentowane egzemplarze są produkcji obcej, jedynie dystrybuowane były przez przedstawicieli tych firm w  Polsce od początku lat 20-tych do 1939 roku.

       

     

    Już w II połowie lat dwudziestych pojawiły się zasilacze lampowe, zasilane prądem zmiennym 220V, przeznaczone do zasilania odbiorników bateryjnych. Miały za zadanie wyeliminować kłopotliwe i kosztowne w użytkowaniu akumulatory i baterie. Prezentowane egzemplarze są produkcji firm obcych.

                   

Zasilacz produkcji Philipsa wyprodukowany około 1927 roku 

Zasilacz produkcji Körtinga wyprodukowany około 1928 roku

             

Powrót do akcesoriów