Model  DETEFON: typy RD sII, RDI. sI. produkowany od 1929 do 1939 

Detefon PWŁ pierwsze egzemlarze

słuchawka PWATT

Detefon PWŁ

Pierwsze dwuzakresowe (fale średnie 280m - 420m, fale długie 1200m - 1500m) odbiorniki Detefon produkowane przez PWŁ w1930 roku (w kolorze mahoniowym) z detektorem kryształkowym firmy WABO.

Do kompletu Detefonu produkowanego przez PWŁ dodawana była słuchawka sygnowana PWATT Detefon - Państwowa Wytwórnia Aparatów Telefonicznych i Telegraficznych

Odbiornik trzyzakresowy (fale średnie200m - 400m, 400m - 700m, fale długie 1200m - 1500m ) Detefon produkowany przez PWŁ (w kolorze czarnym) z detektorem kryształkowym sygnowanym PWŁ. Znane są również odbiorniki PWŁ dwuzakresowe w kolorze czarnym

Instrukacja Detefonu 1930 rok

Detefon instrukcja 1931

 Instrukcja do pierwszej serii Detefonów PWŁ- 1930 rok

Instrukcja do Detefonów PWŁ- 1931 rok

 Instrukcja do Detefonów produkowanych w PZT od 1933

Detefon PZT

instrukcja do Detefonu 1939 rok

Kompletna instalacja Detefonu sprzedawana przez PZT

Odbiornik trzyzakresowy Detefon produkowany od 1933 przez PZT  z detektorem kryształkowym i słuchawkami sygnowanymi PZT.

Instrukcja do Detefonów PZT  z roku 1939

Reklama Detefonu

Pocztowka propagandowa Polskiego Radia

Reklama Detefonu

Reklama Detefonu dla radiosłuchaczy na wsi

Pocztówka propagandowa Polskiego Radia (około 1930 roku)

Reklama Detefonu dla radiosłuchaczy na wsi

31 maja 1929 roku Roman Rudniewski odpowiedzialny w PR za wprowadzenie do sprzedaży taniego, powszechnie dostępnego odbiornika radiowego przedstawił komisji technicznej PR ideę Detefonu.   Detefon został zaprojektowany w 1929 roku w Państwowej Wytwórni Łączności przez Inż. Wilhelma  Rotkiewicza (konstruktor późniejszego, powojennego równie udanego modelu radia Pionier). W PWŁ wyprodukowano zgodnie z pierwszym zamówieniem 10 000 szt. Sprzedaż, poprzedzoną dużą kampanią reklamową rozpoczęto w okresie przedświątecznym, w końcu 1930 roku. Pierwsze egzemplarze były w kolorze ciemnego, wpadającego w czerń mahoniu. PWŁ prawdopodobnie nie zdążyła z przygotowaniem odpowiedniej ilości oprawek detektorów kryształkowych i zamówiła je w firmie WABO Warszawa. W kolejnych egzemplarzach    ( w kolorze czarnym) są z reguły oryginalne detektory sygnowane PWŁ. Bakielitowe obudowy do detefonów i słuchawek były tłoczone w firmie "Żywica", inż. H. Gralewski i Spółka z Warszawy

     Po przekształceniu wytwórni PWŁ w PZT odbiornik produkowany był dalej, aż do wybuchu wojny. Również słuchawki i detektory finalnie były produkowane w PZT. Dodatkowo firma ( poza kompletem) sprzedawała również kryształki do detektorów.

 Radio produkowano w wersji dwu (wcześniejszej) i trzyzakresowej ( rozszerzony zakres fal średnich). Zgodnie z zamierzeniami konstruktorów był najpopularniejszym i najtańszym odbiornikiem, pomocnym w akcji powszechnej radiofonizacji kraju. Po wojnie produkowany w niezmienionym kształcie i konstrukcji do połowy lat 50 - tych w krakowskich zakładach TELPOD (T-7).

Detefon składa się z:

A) jednego aparatu detektorowego, zmontowanego w pudełku bakelitowym, z regulatorem do nastrajania na długość fali i przełącznikiem, który przełącza aparat na odbiór fal krótkich, średnich lub długich.

B) jednego kompletnego detektora kryształkowego, całkowicie zabezpieczonego rurką szklaną przed zanieczyszczeniami.

C) Przełącznika antenowego z odgromnikiem, który umożliwia odłączenie anteny od odbiornika i zabezpieczenia go w ten sposób od uderzenia pioruna

D) 50 m linki antenowej do zainstalowania anteny i uziemienia

E) 2 dwumetrowych przewodników izolowanych, zakończonych wtyczkami do podłączenia anteny i uziemienia z odbiornikiem.

F) 0,25 m rurki gumowej dla izolowania anteny przed zetknięciem się z oknem przy wprowadzaniu jej do mieszkania

G) 2 par izolatorów antenowych, połączonych ze sobą , do izolowania końców anteny od sznurów, któremi podwieszamy antenę.

H) pary słuchawek połączonej z sznurem zakończonymi dwiema wtyczkami

I) 4 śrubek,2 służą do umocowania przełącznika antenowego, a 2 do ew. umocowania detefonu na ścianie.

...Detefon jest szczytem precyzji technicznej w tego rodzaju aparatach Wyróżnia się bardzo dużą siłą odbioru i umożliwia słuchanie za pomocą słuchawek stacji warszawskiej na obszarze całej Polski, a w pobliżu innych stacyj nadawczych np Katowic, Łodzi, Wilna itd , również i stacji lokalnej. Detefon jest wykonany całkowicie w kraju, z materiałów krajowych, bardzo precyzyjnie i solidnie, nawet w najdrobniejszych szczegółach. (Oryginalny tekst producenta).  

    Aby był możliwy odbiór audycji na tak nieskomplikowanym urządzeniu na jak największym obszarze Polski, w 1931 roku wybudowano ówcześnie jeden z największych masztów nadawczych  w Europie - Raszyn. Zdarzały się sytuacje w których za pomocą tego aparatu ,konstrukcji bez lamp i zasilania, przy dobrych warunkach atmosferycznych "łapano" odległe stacje europejskie.

Krysztalek do Detefonu

Reklama Detefonu

   Znaki firmowe tłoczone na obudowie Detefonu w zależności od lat produkcji i producenta

  Państwowa Wytwórnia Łączności 

   Państwowe Zakłady Tele i Radiotechniczne 

Z . W . P . T . Kraków    

       1929  - 1932

  1933 - 1939

  lata 1946 ~ 1955

Informacje zamieszczone na spodniej  stronie odbiorników PWŁ: dwuzakresowego - mahoniowego bez podanego typu odbiornika i logo firmy,   dwuzakresowego typu RD sII i trzyzakresowego typu RDI sI.

 

Reklama Detefonu

Reklama propagandowa Polskiego Radia powszechnej radiofonizacji Polski za pomocą  Detefonu - wyrobu państwowej wytwórni PZT (ok.1933 rok)

PZT D011 wzmacniacz do detefonu

W celu umożliwienia odsłuchu stacji za pomocą głośnika PWŁ specjalnie zaprojektowała dla Detefonu jednolampowy wzmacniacz  Amplifon i dwulampowy Bi-Amplifon. Od około 1935 roku również PZT wprowadziła do sprzedaży wzmacniacz jednolampowy -  D 011

Reklama Detefonu                                           Reklama propagandowa Polskiego Radia powszechnej radiofonizacji Polski za pomocą  Detefonu na głośnik - wyrobu państwowej wytwórni PZT (ok.1933 rok) 

Reklama |Detefonu   schemat montazowy Detefonu  

Schemat montażowy "trzyzakresowego" Detefonu  oraz reklama Detefonu z 1931 roku             

  Powrót do strony